Jak pomóc psu i kotu przetrwać sylwestra

JAK POMÓC PSU I KOTU PRZETRWAC SYLWESTRA?


Sylwester to impreza, na którą większość czeka przez cały rok. A co na to nasze zwierzęta domowe? Tu sprawa trochę się komplikuje… one raczej myślą jak przetrwać tę noc w ciszy i spokoju. 

Fajerwerki, głośna muzyka i krzyki sprawiają, że nasze normalnie uspokojone zwierzęta, mogą poczuć się zaatakowane. Niektóre zwierzaki stracą wszelką zdolność do racjonalnego działania i posuną się tak daleko, że wyskoczą przez okno lub zakrwawią łapy, próbując uciec przez zamknięte drzwi. W rzeczywistości w tą noc zwierzęta najczęściej uciekają w panice i się gubią.


 Aby pomóc swojemu zwierzakowi przetrwać hałaśliwą noc, przeczytaj kilka zatwierdzonych przez lekarza weterynarii wskazówek:


TWÓJ SPOKÓJ 

To chyba najważniejsze! Jeśli Ty się boisz o swojego zwierzaka, on to wyczuje i zarezonuje z Tobą w ten sam sposób. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla niego, gdy jest przestraszony, to zachować spokój - pokaż mu, że nie ma się czego bać - mów uspokajająco, okazuj dużo spokojnych uczuć .


KRYJÓWKA 

Wiele zwierząt ma miejsce, do którego chodzą, gdy się boją. Dla niektórych transporter jest bezpiecznym miejscem, ale nie dotyczy to wszystkich zwierząt. Jeśli Twój kot lub pies nie czuje się w nim dobrze, bo np. kojarzy mu się z nielubianymi wizytami u lekarza weterynarii ;), to może być jeszcze bardziej zestresowany, gdy zostanie w nim zamknięty. A czasem dojdzie do tego,że  nawet porani sobie dziąsła i zęby lub paznokcie, próbując wydostać się przez drzwiczki transportera.  Niektóre zwierzaki dobrze czują się w kartonie lub pod łóżkiem. Najlepiej umieścić je w pomieszczeniu, w którym nie mogą zrobić sobie krzywdy ani uszkodzić twoich rzeczy.

Możesz dodatkowo zapalić światła i zasłonić rolety, wtedy pies czy kot nie będzie widział rozbłysków przez okna.


POZYTYWNY HAŁAS

Nawet jeśli wcześniej nie korzystałeś z tej metody, nadal możesz spróbować użyć rozpraszającego hałasu, aby ukryć niepokojące dźwięki. Spokojna muzyka klasyczna lub relaksacyjna może pomóc złagodzić niepokój wielu zwierząt. Włącz muzykę wystarczająco głośno, aby zagłuszyć niektóre głośne dźwięki imprezy, ale nie za głośno, aby nie przeszkadzać Twojemu zwierzakowi.


Robiąc próby wcześniej możesz go przyzwyczaić do głośnych dźwięków, grając głośniejsze rodzaje muzyki klasycznej, z dużą ilością instrumentów dętych blaszanych i perkusji, nagraniami burz z piorunami i ścieżkami dźwiękowymi do filmów - np. Gwiezdne Wojny. Odtwarzaj dźwięki, gdy nic innego się nie dzieje. Daj swojemu zwierzakowi smakołyki, gdy zachowuje spokój podczas hałasu i mów uspokajająco, gdy wydaje się trochę zdenerwowany. Daj mu znać, że wszystko jest w porządku, gdy wykonujesz swoje normalne czynności.


BEHAWIORYSTA

W trudnych przypadkach dobrze wcześniej porozmawiać z behawiorystą, który przygotuje Was na tę noc. Pokaże ćwiczenia, które wspaniale sprawdzą się jako alternatywa, aby skierować uwagę psa w innym kierunku niż hałas i błyski. 


SPACER LUB ĆWICZENIA

Zabierz psa na zewnątrz, do parku, aby go trochę zmęczyć. Daj mu się wybiegać, porzucaj piłeczkę albo zrób inne ćwiczenia, które lubi.

Jeśli masz kota, zaplanuj swój dzień, aby spędzić czas z piórkami i zabawkami. Utrzymaj kota w ruchu tak długo, jak możesz, zanim rozpocznie się wieczorna zabawa.

W niektórych przypadkach gdy zacznie się hałas, zwierzę będzie zbyt zmęczone, aby się nim bardzo zestresować.


POROZMAWIAJ ZE SWOIM LEKARZEM WETERYNARII

Zwykle lekarze znają bardzo dobrze swoich pacjentów i wiedzą kiedy potrzeba farmakologicznego uspokojenia. Jest to ostateczność, jednak w niektórych przypadkach potrzebna.


SĄSIEDZKA POMOC

Może masz przyjaciół lub rodzinę, którzy mieszkają w cichym miejscu? Poproś ich o pomoc. Zapakuj najpotrzebniejsze rzeczy zwierzaka i zaplanuj dla niego cichego Sylwestra. Najlepiej byłoby gdyby Twój pies lub kot znał wcześniej miejsce, do którego się udaje.  W innym wypadku może chcieć stamtąd uciec.


MIKROCZIP, ADRESÓWKA 

W hipotetycznej sytuacji ucieczki Twojego zwierzęcia, np. gdy wystraszy się wystrzału, adresówka z danymi opiekuna jest dobrym rozwiązaniem, tak samo jak czip. Pozwoli szybciej i sprawniej wrócić zgubie do domu.


NATURALNE TERAPIE USPOKAJAJĄCE

  • W przypadku kotów wielu właścicieli uważa, że spraye Feliway są bardzo pomocne. Feliway to syntetyczna kopia feromonu używanego przez koty do oznaczania swojego terytorium jako bezpiecznego. Występuje w formie dyfuzora do kontaktu, spreju i obroży. 
  • Olej CBD - kilka kropli w karmie może ukoić nerwy. Lekarz weterynarii pomoże dobrać odpowiednie stężenie i dawkę.
  • Zioła takie jak rumianek, mięta pieprzowa, kwiat męczennicy i korzeń kozłka lekarskiego ,różeniec górski, bazylia pospolita
  • Homeopatia- Sedatif PC, Gelsemium sempervivens, Ignatia amara, Phosphorus, Nux vomica, Kalium phosphoricum
  • Esencje Bacha- do rozważenia Rock rose, Larch, Mimulus, Cherry plum
  • Tryptofan, witaminy z grupy B, kazeina, GABA, teanina
  • Probiotyki
  • Akupresura - uciskaj każdy punkt licząc powoli do 20. W przypadku Ht 1 powtórz po obu stronach ciała.

      Serce 1 (HT 1)- umiejscowiony po zewnętrznej stronie przedniej nogi, w głębokiej bruździe stawu nadgarstkowego 

       Yin Tang - znajduje się pomiędzy i nieco powyżej środkowej części oczu

       Bai Hui - znajduje się na grzbietowej linii środkowej ,w przestrzeni lędźwiowo-krzyżowej

  • komunikacja ze zwierzęciemZawsze możesz porozmawiać z nim i dowiedzieć się skąd wynika jego strach, co możesz dla niego zrobić? Zapraszam na sesje.


Magdalena Tarka-Harazińska