Noworoczne postanowienia - po co je robimy?

Noworoczne postanowienia


dla kogo są ważne


Naważniejszą kwestią jest zastanowienie się po co ja właściwie robię noworoczne postanowienia. Mam wrażenie, że istnieje olbrzymia presja społeczna na tzw. "noworoczne postanowienia". W internecie jest mnóstwo artykułów, które podpowiadają jak je wymyślić  np. "80 sposobów na ...". I tutaj stop... Ale po co je robić? Czy one są dla Ciebie ważne? Nie samo postanowienie, ale sam fakt jego tworzenia? Czy Tobie coś to daje? Czy robisz je pod presją społeczną czy wychodzą one z Ciebie?


Ja zawsze byłam zwolenniczką tego, że jak chcesz zmian to jesteś na nie gotów, a co za tym idzie wychodżą one z twojego wnętrza i nie potrzebujesz żadnej zachęty, żadnej motywacji ani nikogo do okoła by Ci w tym pomagał.


wartości kontra postanowienia


Według mnie tworzenie samych postanowień to tak jakby otwieranie drzwi nie z tej strony. Co Ci da nowe postanowienie typu "od dziś schudnę" skoro za tym nie stoi żadna zmiana wartości i przekonań? To jest najważniejsze by zmian dokonywać od środka (przekonania i wartości) a nie od zewnątrz (myślenie życzeniowe). Jeżeli czujesz wewnętrzną chęć do zmian to znaczy, że w Twoim życiu włąśnie rozpoczął się proces zmiany. To znaczy, że już wystartowałeś. Jeżeli mimo to czujesz chaos i  nie wiesz jak do końca ma to wyglądać to, to jest ten czas na organizację celu postanowienia.


organizacja celu postanowienia


Nalepszy cel to taki, który jest konkretny, szcwzegółowy, określony w czasie, przestrzeni, w relacjach ludzkich i w twoim codziennym życiu. Te wszystkie elementy musisz wziąć pod uwagę kiedy taki cel będziesz realizować. Jak on wpłynie na Ciebie, ale też jak on wpłynie na relacje z ludźmi do okoła. Dokładnie czego sobie życzysz w efekcie końcowym. Czyli stawiając literę A musisz wiedzieć do czego dążysz, czyli jak będzie wyglądało Z. Kiedy to sobie zwizualizujesz będzie Ci łatwiej stworzyć ścieżkę od A do Z.


Małe kroki do celu


Są osoby, któr nie lubią nagłych szybkich zmian, a są też takie dla których to jest chleb powszedni. Dlatego znając siebie wiesz w jakim tempie te zmiany wprowadzać. Jedna rzecz jest pewna. Jeżeli swój główny cel podzielisz sobie na mniejsze kroki, będzie ci łatwiej dążyć po wyznaczonej ścieżce. Niezależnie od tego w jakim tempie będziesz ją przemierzać. 


czy data jest ważna


Sama data jako 1 stycznia może być mobilizująca, jednak nie o to w tym chodzi, żeby ktoś Cię zewnętrznie motywował do zmian. Każdy za Nas zmienia się. Budząc się rano nie jesteśmy już tą samą osobą co dzień wcześniej. Kazdy impuls, każda energia z zewnątrz, która do nas dociera ma na nas wpływ mniejszy bądż większy, ale z pewnością jakiś ma. Niemożliwością jest byśmy stali w miejscu w naszym rozwoju. Chęć do zmiany jest w nas wpisana, jednak tempo tych zmian jest różne u ludzi. Każdy z nas powinien samodzielnie podjąć decyzję, w którym momencie jest gotowy na to by przyjąć zmianę. Z pewnością nie powinniśmy się sugerować presją otoczenia, że teraz mamy styczeń i masz to zrobić tu i teraz...oj nie...Wszystko jest zależne od Ciebie i tylko Ciebie.


mapa marzeń


Ciekawszym rozwiązaniem od zwykłych postanowień jest zrobienie tzw. mapy marzeń. Ma ona ilustrować nasze marzenia i dążenia. Jest to niby zwykła wydzieranka z czasopism i wkljanie tego co nam sie podoba na wielki arkusz papieru, albo rysowanie tego co chcemy, jednak ma niesamowitą moc wpływu na nas. Sama zrobiłam kiedyś taką mapę marzeń i powiem szczerze, że po jakimś czasie kiedy spojrzałam na nią okazało się, że część rzeczy została przeze mnie zrealizowana. Inne natomiast zmieniły swoją wagę znaczenia. Mapa Marzeń pomaga nam tak naprawdę w tym by skupić się na tym co jest tu i teraz. Musisz się nad tym zastanowić by móc życzyć sobie dalej w przyszłość. Jednak ta koncentracja jest najważniejsza. Myślisz sobie co mam teraz, a co chciałbym mieć. I to powoduje właśnie to spojrzenie w siebie, zatrzymanie się i zastanowoenie czego w życiu chcę i czy jestm na dobrej drodze do osiągnięcia tego.


pomocy


Jeżeli masz ochotę na zmiany w swoim życiu i chciałbyś sobie to w głowie odpowiednio zorganizować możesz to zrobić samodzielnie. Jednak wiem, że są osoby, które chcą zmian, ale nie bardo wiedza jak się do tego zabrać, wtedy zapraszam do mnie. Pomogę stworzyć Ci taki plan, który będzie oparty o Twoje wartości. Mogę też zaproponować wspólne tworzenie mapy marzeń. Napisz do mnie komunikacjazserca@gmail.com


Anna Tarka

psycholog, Coach